Ubytování v Novém Městě nad Metují a okolí

Nové Město nad Metují se nachází v okrese Náchod, v Královéhradeckém kraji. Bylo založeno v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Centrum města leží na vysokém ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Metují a je městskou památkovou rezervací.
Brzy po svém založení město roku 1526 vyhořelo. Většina domů na náměstí byla pak postavena podle jednotného plánu za Vojtěcha z Pernštejna v letech 1526-1548.
Renesanční ráz historického jádra spolu s opevněním si město zachovalo do dnešních dob.
Městské brány byly zbořeny na přelomu 19. a 20. století (1878 severní Krajská brána, 1904 jižní Horská brána). Na severní straně se zachovala věž Zázvorka s branou.
V letech 1953-1954 byla severozápadní strana náměstí přestavěna do uniformní podoby architektem M. Vincíkem.

Zámek
Zámek na místě starší tvrze byl zahrnut při založení do opevnění města, je však od města oddělen výrazným příkopem.
Byl rozšířen Pernštejny během 16. století a barokně přestavěn v letech 1655-1661 podle plánů Carla Luraga.
V letech 1909-1913 byl upraven podle plánů Dušana Jurkoviče pro průmyslníky Josefa a Cyrila Bartoně z Dobenína.
Jurkovič navrhl také originální zámeckou zahradu s dřevěnými stavbami.

Náměstí a další památky
Náměstí je obdélník o rozměrech asi 140 x 60 m, ze tří stran s nepřerušeným podloubím. Některé domy byly sice v 18. a 19. století přestavěny, zachovávají však původní jednotný ráz i výšku.
Na náměstí stojí ranně barokní mariánský sloup (1696) a socha Nejsvětější Trojice (1767). Stará radnice pochází z let 1535-45 a vznikla přestavbou měšťanského domu.
Nová radnice vznikla v roce 1893 adaptací původní školy ze 16.století.
Kostel Nejsvětější Trojice ve východním rohu náměstí byl postaven brzy po založení města a přestavěn roku 1540. Je to prostá sálová stavba s křížovou klenbou a pětibokým závěrem ještě v gotickém duchu.
Vedle presbytáře je čtyřboká věž s ochozem, která sloužila i jako hláska.
Na Krajském předměstí stojí barokní bývalý klášterní kostel Narození Panny Marie (1767) a za ním hřbitovní kostel Všech svatých z let 1580-1582.

Nové_Město_nad_Metují

Příroda
Na území města částečně zasahuje přírodní rezervace Peklo u Nového Města nad Metují.

Ubytování v Novém Městě nad Metují
nabízí hotely i penziony přímo ve městě. Pokud ale máte raději klidnější místa na trávení volného času, doporučujeme Vám náš apartmán v obci Sendraž, který je od Nového Města nad Metují vzdálený pouhých 5 km. Sendraž je prvním kopcem ve směru k Orlickým horám, kde si vychutnáte krásné pohledy nejen na Nové Město nad Metují, ale i do jeho širokého okolí.